A Demodex atka a pókszabásúak (Arachnida) osztályában a bársonyatka alakúak (Trombidiformes) rendje egyik családjának tagja. A család egyetlen neme a szőrtüszőatka (Demodex), emberen a Demodex folliculorum és a Demodex brevis élősködik.
A demodicosis (ejtsd: demodikózis) vagy Demodex-folliculitis (ejtsd: demodex follikulítisz) a faggyúmirigyekben gazdag bőrfelszíneken, elsősorban az arcon (homlok, orca, orr környéke, szempillák) jelentkezik, de a dekoltázson, vállakon, külső hallójáratban is előfordul. A tágult szőrtüszőkben a 0,3-0,4 mm hosszú szőrtüszőatka (Demodex folliculorum) telepedik meg, és idült, papulosus, papulo-pustulosus gyulladást okoz. Ha a gyulladt szőrtüsző fala megreped, körülötte idegentest-reakció alakul ki.
A Demodex brevis atkák 0,15–0,2 mm nagyságúak, a kis szőrtüszőkhöz kapcsolódó faggyúmirigyekben élnek, az atkák a mirigysejtekből, faggyúval táplálkoznak.
A Demodex atka szabad szemmel nem látható, de mikroszkóp alatt a szerkezete jól megfigyelhető. Az atkának nyolc lába van és 8-16 mm/óra sebességgel mozog. A mozgást főleg éjszaka végzi, az erős fény miatt nappal az atka visszahúzódik a szőrtüszőbe.
Klinikai kép. Nagyobb gyermekekben és felnőttekben (5 éves kor alatt ritka), de leggyakrabban időseken és immunhiányos állapotokban (pl. HIV-fertőzés, immunszuppresszió) az arcon, homlokon, stb. elszórtan gyulladt, hámló, szőrtüszőhöz köthető papulák és gennyhólyagok, ritkán gyulladt, beolvadó kis csomók láthatók. Az orr, homlok, nasolabialis redő (= orr-ajak ránc, nevetőránc), áll lehet tünetes, néha csak egy oldalon. Elhúzódó lefolyású.
Szerepe van a rosacea és a perioralis dermatitis kialakulásában és fenntartásában.
Diagnózis. Az atka celluxszal a bőrfelszínről vett mintában, a szőrtüsző lenyomatában natív és metilénkék festékkel is jól látható mikroszkóp alatt.
Szövettani vizsgálattal a szőrtüsző infundibulumában nagy számú szőrtüsző atka látható, valamint follicularis hyperkeratosis és a szőrtüsző körül lichenoid jellegű, lymphocytás beszűrődés figyelhető meg.
Kezelés. Külsőleg: benzil-benzoát-oldat, permetrin, kén, crotamiton, szelén-szulfid, metronidazol, szalicilsav, ivermectin. Súlyos esetekben, például HIV-fertőzötteknél, orális ivermectin ajánlható.
Az alábbi intézkedések fontosak lehetnek:
-
Minden nap enyhe sampon használata a hajra és a szempillákra
-
Az arc tisztítása naponta kétszer, nem szappanos tisztítószerrel
-
Az olaj alapú tisztítószerek és a zsíros smink kerülése!
-
Periodikus hámlasztás az elhalt bőrsejtek eltávolításához
Felhasznált irodalom:
- https://www.healthline.com/health/demodex-folliculorum
- http://michaelduplessie.com/blepharitis-demodex-mites-mites-demodex-folliculorum-tea-tree-oil/
- http://memolition.com/2013/05/07/terrifying-images-from-the-microscope-16-pictures/
- https://www.cmaj.ca/content/189/25/E865
- https://www.ungexau.com/en/causes-of-rosacea/
- Bőrgyógyászat és Venerológia (Kárpáti, Remenyik, Kemény)
Szerző: Dr. Kuroli Enikő
A www.drkurolieniko.hu oldalán található információk, szolgáltatások nem helyettesítik a szakemberrel történő személyes konzultációt és kivizsgálást, ezért kérem, minden esetben forduljon szakorvoshoz!